اراک , °۴

پسا آمریکا / ترامپ شکست در انتخابات ریاست جمهوری را پذیرفت.

رئیس‌جمهور آمریکا در پیامی ویدیویی شکست در انتخابات ریاست جمهوری را پذیرفت و متعهد به انتقال منظم قدرت به دولت بعدی شد.

بنیاد شهدای رجائی » اخبار جهان » پسا آمریکا / ترامپ شکست در انتخابات ریاست جمهوری را پذیرفت.
پسا آمریکا / ترامپ شکست در انتخابات ریاست جمهوری را پذیرفت.

رئیس‌جمهور آمریکا در پیامی ویدیویی شکست در انتخابات ریاست جمهوری را پذیرفت و متعهد به انتقال منظم قدرت به دولت بعدی شد.

فارس: «دونالد ترامپ» بامداد روز جمعه 19 دیماه 99 (به وقت تهران) در پیامی ویدیویی شکست در رقابت‌های انتخابات ریاست جمهوری را پس از چند هفته پذیرفت.

وی در این پیام ویدیویی با اشاره به تایید نتیجه انتخابات ریاست جمهوری توسط کنگره گفت که در حال حاضر تمرکز دولت وی انتقال منظم قدرت به دولت بعدی خواهد بود. 

ترامپ زمان کنونی را زمان آشتی و التیام بخشی توصیف کرد و گفت که خشم‌ها باید آرام شوند.

ترامپ در حالی شکست در انتخابات را پذیرفت که وی می‌بایست چند هفته پیش این اقدام را انجام می‌داد اما نه تنها این اقدام را انجام نداد بلکه صحبت‌ها و سخنرانی‌هایش باعث افزایش تنش‌ها شد به گونه‌ای که روز چهارشنبه طرفداران وی به ساختمان کنگره حمله‌ور شدند.

ترامپ در سخنرانی بامداد روز جمعه خود بابت تحریک طرفداران خود برای حمله به کنگره هیچگونه عذرخواهی نکرد.

رئیس جمهور آمریکا در پیام ویدیویی خود گفت که ستاد انتخاباتی وی تمامی راه‌های قانونی برای اعتراض به نتایج انتخابات را سپری کرد و تنها هدف وی اطمینان یافتن از سلامت انتخابات بوده است.

چهارشنبه شب بود که همزمان با بر‌گزاری جلسه مشترک کنگره آمریکا برای تأیید نهایی پیروزی «جو بایدن» در انتخابات ریاست جمهوری، عده‌ای از هواداران ترامپ که در مقابل این ساختمان تجمع کرده بودند به داخل آن یورش بردند. در جریان این حملات ۴ نفر کشته و ده‌ها نفر هم زخمی شدند.

نمایندگان دموکرات مجلس نمایندگان آمریکا مصمم به برکناری ترامپ هستند و در همین راستا، روند استیضاح وی را آغاز کرده‌اند این در حالی است که تنها 11 روز تا پایان دوران ریاست جمهوری ترامپ باقیمانده است.

حمله بایدن به ترامپ| حمله به کنگره نتیجه حملات بی‌امان ترامپ علیه دموکراسی آمریکا بود

حمله بایدن به ترامپ| حمله به کنگره نتیجه حملات بی‌امان ترامپ علیه دموکراسی آمریکا بود

«جو بایدن» رئیس‌جمهور منتخب آمریکا در سخنانی بعد از تأیید رسمی پیروزی‌اش در انتخابات ریاست‌جمهوری کشورش به حمله چهار‌شنبه هواداران دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا به ساختمان کنگره واکنش نشان داد.

بایدن در صحبت‌های خود با تروریست خواندن عاملان این حمله، ترامپ را مسئول آن دانست و گفت حمله به کنگره نتیجه حملات بی‌امان ترامپ علیه دموکراسی آمریکا بود. 

رئیس‌جمهور منتخب آمریکا گفت: «کسانی که روز گذشته این حمله را انجام دادند اراذل و اوباش و تروریست‌های محلی بودند.» 

وی افزود این حمله که توسط معترضان حامی دونالد ترامپ انجام گرفت یکی از تاریک‌ترین روز‌های ملت ما را رقم زد.

رئیس‌جمهور منتخب آمریکا با اشاره به نژادپرستی رایج در کشورش گفت در صورتی که معترضان سیاهپوست به کنگره حمله می‌کردند با آنها به طور متفاوتی برخورد می‌شد. 

چهارشنبه شب در حالی که جلسه مشترک کنگره آمریکا برای تأیید نهایی پیروزی «جو بایدن» در انتخابات ریاست جمهوری در جریان بود، عده‌ای از هواداران ترامپ که در مقابل این ساختمان تجمع کرده بودند، به داخل آن یورش بردند.

در جریان این حمله چهار نفر کشته شده و ۱۴ مأمور پلیس واشنگتن مجروج شدند. به گفته سخنگوی اداره پلیس پایتخت آمریکا تا کنون ۵۲ در نفر از این مهاجمین بازداشت شده‌اند.

از سوی دیگر یکی از نمایندگان کنگره هم خبر داده که حدود ۶۰ پلیس کنگره در جریان این حادثه زخمی شده‌اند که از میان آنان ۱۵ نفر در بیمارستان بستری شده و حال یکی از آنان وخیم است.

پنتاگون ۶۲۰۰ نیروی گارد ملی آمریکا را به حالت آماده‌باش در آورد

پنتاگون 6200 نیروی گارد ملی آمریکا را به حالت آماده‌باش در آورد

پایگاه خبری استارز اند استرایپز (Stars and Stripes) که به‌صورت تخصصی اخبار نیروهای مسلح آمریکا را پوشش می‌دهد، روز پنج‌شنبه گزارش داد که در پی تظاهرات گسترده حامیان دونالد ترامپ در واشنگتن که به تسخیر کنگره توسط آنها برای چند ساعت ختم شد، وزارت دفاع آمریکا امروز حدود 6200 نفر از نیروهای گارد ملی این کشور را در 6 ایالت ویرجینیا، پنسیلوانیا، نیویورک، نیوجرسی، دلاوِر و مریلند به حالت آماده‌باش در آورده است.

یک مقام وزارت دفاع آمریکا که به‌شرط فاش نشدن نامش با پایگاه خبری استارز اند استرایپز مصاحبه کرده، در خصوص آماده‌باش این تعداد نیرو گفته است که نیروهای گارد ملی آمریکا ظرف چند روز آینده به‌تدریج وارد واشنگتن خواهند شد.

به‌گفته وی، اگرچه حدود 6200 نیروی گارد ملی به حالت آماده‌باش درآمده‌اند، اما تعداد دقیق نیروهایی که قرار است به واشنگتن اعزام شوند هنوز مشخص نیست و احتمالاً تعداد نیروهایی که به واشنگتن اعزام خواهند شد، بسته به شرایط کمتر از این رقم خواهد بود.

این مقام وزارت دفاع آمریکا اعلام کرده است که نیروهای گارد ملی قرار است به پلیس واشنگتن برای تأمین امنیت پایتخت آمریکا و نواحی اطراف تا روز 20 ژانویه یعنی روز تحلیف جو بایدن به‌عنوان رئیس‌جمهور جدید آمریکا، کمک کنند.

سکوت و فراموشی گزینه غرب برای قربانیان آمریکا

سکوت و فراموشی گزینه غرب برای قربانیان آمریکا

معترضان آمریکایی روز گذشته در اعتراض به نتایج انتخابات ریاست جمهوری به ساختمان کنگره هجوم برده آن را تسخیر کردند. دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا نیز دیروز در جمع معترضان حاضر شده سخنرانی کرد.

با گذشت زمان به تعداد تجمع‌کنندگان افزوده شد و طرفداران ترامپ روی پله‌های ساختمان کنگره حاضر شدند. نیروهای پلیس نتوانستند مانع آنها شوند و در نهایت معترضان وارد ساختمان شدند. ورود و هجوم آنها به ساختمان کنگره باعث تعطیلی جلسات مجلس نمایندگان و سنا شد که در حال بررسی و تأیید نتایج انتخابات بودند.

با تشدید اوضاع، معترضان شیشه‌ها و درها را شکستند و پلیس هم به ضرب‌وشتم آنها پرداخته از گاز اشک‌آور استفاده کرد. علاوه بر پلیس، نیروهای امنیتی کنگره و لباس‌شخصی‌ها نیز به درگیری با هواداران ترامپ پرداختند. در یکی از صحنه‌ها که «اشلی بابیت»، معترض زن که قصد ورود به یکی از بخش‌های ساختمان کنگره را داشت، از ناحیه سینه مورد اصابت گلوله قرار گرفت و جان باخت.

اشلی در آن هنگام مسلح نبود و پس از شلیک نیروهای امنیتی نقش بر زمین شد. ویدیوی زیر که حاوی صحنه‌های دلخراشی است، لحظه هدف قرار گرفتن اشلی را نشان می‌دهد.

علاوه بر اشلی سه نفر دیگر فقط در اعتراضات روز گذشته در آمریکا کشته شدند و دست‌کم 52 نفر دستگیر شدند. با اعلام منع آمدوشد از ساعت 6 عصر روز گذشته، نیروهای گارد ملی ارتش آمریکا نیز مقابل ساختمان کنگره مستقر شدند.

رسانه‌ها و مقامات آمریکایی از کلماتی مانند «آشوبگر»، «فتنه» و حتی «تروریست» برای توصیف معترضان و تحولات روز گذشته استفاده کردند. رسانه‌های آمریکایی و غربی اخبار خود را به‌گونه‌ای که تنظیم کردند که افراد دستگیر و کشته شده به‌عنوان افراد قانون‌شکن معرفی شوند، هیچ‌کسی از آنها به‌عنوان قربانی یا قهرمان یاد نکرد.

اتفاقات و تصاویر روز گذشته تقریباً چهره واقعی لیبرال دموکراسی را به نمایش گذاشت که برای سرکوب معترضان سیاسی و معترضان به نتایج انتخابات حتی برای استفاده از نیروهای ارتش ابایی ندارد. اگر از این پس، اتفاقاتی مشابه در کشورهای دیگر افتاد، آمریکایی‌ها حق اظهار نظر درباره آن را ندارند و برای مشاهده وضعیت کشور خود باید به تصاویر روز گذشته در کنگره نگاه کنند.

آمریکایی‌ها در گذشته در خصوص اتفاقات مشابه و درباره انتخابات برگزارشده در کشورهای دیگر، همواره به جانبداری از طیف سیاسی خاص پرداخته‌ و آنها را به تقلید از دموکراسی و ارزش‌های آمریکایی توصیه کرده‌اند. آمریکایی‌ها همچنین از افراد بازداشت‌شده در درگیری‌های مسلحانه در برخی کشورها و کشته‌شدگان، قهرمان‌سازی کرده‌اند اما سؤال این است که چرا هیچ‌کدام از رسانه‌ها و مقامات آمریکایی از قربانیان روز گذشته در کشورشان یادی نمی‌کنند. رویکرد دوگانه در قبال دموکراسی و آموزه‌های لیبرال دموکراسی، اعتراض در کشوری دیگر را جزو حقوق اساسی مردم آن کشور می‌داند، اما اعتراض در کشور خود را تحمل نمی‌کند و حتی از ارتش برای سرکوب آن بهره می‌گیرد. کشورهای اروپایی برای اعدام مجرمان امنیتی و فردی که مرتکب قتل شده است، آسمان را به زمین می‌آورند، اما در قبال کشتار معترضان آمریکایی زبان در کام گرفته‌اند. آیا این موارد برای اثبات مواجهه سیاسی و گزینشی کشورهای غربی با حقوق بشر و دموکراسی، کفایت نمی‌کند؟

بماند که قربانیان سیستم سیاسی در آمریکا، فقط 4 نفر روز گذشته نیستند. اعتراضات و تبعیض ساختاری علیه گروههای مختلف مردمی در آمریکا همواره تلفات انسانی قابل توجهی را داشته است اما چون مبدأ اتفاق آمریکا بوده است، کشورهای غربی، رسانه‌های جریان اصلی و نهادهای بین‌المللی و حقوق بشری درباره آن سکوت کرده‌اند.

1399-10-19
نوشته شده توسط عباس رجائی