اراک , °۲۱

شکست بزرگ برای نتانیاهو؛ بنت و لاپید بالاخره موفق به تشکیل کابینه شدند

منابع صهیونیستی گزارش دادند که مخالفان نتانیاهو به رهبری یائیر لاپید برای تشکیل کابینه ائتلافی به توافق دست یافتند و به زودی اسامی کابینه به رئیس این رژیم ارسال خواهد شد.

بنیاد شهدای رجائی » اخبار جهان » شکست بزرگ برای نتانیاهو؛ بنت و لاپید بالاخره موفق به تشکیل کابینه شدند
شکست بزرگ برای نتانیاهو؛ بنت و لاپید بالاخره موفق به تشکیل کابینه شدند

منابع صهیونیستی گزارش دادند که مخالفان نتانیاهو به رهبری یائیر لاپید برای تشکیل کابینه ائتلافی به توافق دست یافتند و به زودی اسامی کابینه به رئیس این رژیم ارسال خواهد شد.

خبرگزاری فارس، ساعاتی مانده به پایان‌ مهلت رئیس‌جمهور رژیم صهیونیستی برای تشکیل دولت، رسانه‌ها گزارش دادند که با موافقت یائیر لاپید رئیس حزب «یش عتید» با پیوستن لیست مشترک عربی به ائتلاف تشکیل کابینه در رژیم صهیونیستی، وی ابزار لازم برای تشکیل کابینه را به دست آورده و قرار است لیست کابینه را به رئیس رژیم صهیونیستی تحویل دهد. 

رسانه‌های صهیونیستی، تشکیل چنین کابینه‌ای را به منزله پایان بنیامین نتانیاهو بعد از 12 سال حضور در این سمت خوانده‌اند.

براساس گزارش خبرنگاران محلی، احزاب تشکیل دهنده ائتلاف همگی توافق جدید را امضا کردند که طبق آن نخست وزیری دوره‌ای     "لاپید-بنت" جانشین بنیامین نتانیاهو خواهد شد. 

براساس گزارش شبکه الجزیره، یائیر لاپید طی نامه ای به رئیس رژیم صهیونیستی اطلاع می‌دهد که با موافقت 7 حزب می‌تواند کابینه جدید تشکیل دهد. 

براساس گزارش اسپوتنیک، دفتر رئیس رژیم صهیونیستی نیز اعلام کرده که نفتالی بنت رئیس حزب یامینا به مدت دو سال نخست وزیر و یائیر لاپید نیز نخست وزیر علی البدل خواهد بود. 

رادیو رژیم صهیونیستی در این باره نوشته، لاپید توافق بزرگ برای برکناری نتانیاهو از قدرت را به سرانجام رساند.

این در حالیست که روزنامه صهیونیستی «تایمز اسرائیل»، عصر (چهارشنبه)، گزارش داده بود که حزب «یش عتید» درخواست «لیست مشترک عربی» (ائتلاف اعضای عرب پارلمان رژیم صهیونیستی) برای پیوستن به ائتلاف تشکیل کابینه را نپذیرفته است.

لاپید، بامداد روز چهارشنبه، موفق شده بود با «بنی گانتز» رهبر ائتلاف «آبی‌-سفید» برای تشکیل کابینه به توافق برسد.

یائیر لاپید که از سوی رئیس رژیم صهیونیستی مأمور تشکیل کابینه شده بود تا ساعت ۲۳:۵۹ به وقت محلی فرصت داشت تا اعلام کند که قادر به تشکیل کابینه است یا خیر؛ در غیر این صورت، مجوز اعطاشده به او به کنست بازگشت می‌خورد.

کانال ۱۲ تلویزیون رژیم صهیونیستی جمعه گزارش داده بود نفتالی بنت، رئیس حزب «یامینا» و یائیر لاپید، رئیس حزب یش عتید با تشکیل کابینه ائتلافی موافقت کرده‌اند. در این توافق مقرر شد که ابتدا بنت تا سپتامبر ۲۰۲۳ نخست‌وزیر شود و پس از آن لاپید تا نوامبر ۲۰۲۵ این سمت را به عهده بگیرد.

 

آخرین دیدار مخالفان کابینه نتانیاهو برای عبور از او قبل از ضرب‌الاجل

 

آخرین دیدار مخالفان کابینه نتانیاهو برای عبور از او قبل از ضرب‌الاجل

از سوی دیگر، رسانه‌های صهیونیستی گزارش داده‌اند سران احزاب مخالف «بنیامین نتانیاهو»، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی برای رفع اختلافاتشان قبل از فرا رسیدن ضرب‌الاجل چهارشنبه امشب در هتلی در تل‌آویو دیدار کرده‌اند.

روزنامه صهیونیستی جروزالم‌پست گزارش داده سران احزاب «یش‌عاتید»، یامینا و «تکفا حدشاه» (امید نو) به منظور حل و فصل اختلاف‌های باقی‌مانده خود جهت تشکیل کابینه در تل‌آویو دیدار کرده‌اند.

مطابق این گزارش، حزب آبی و سفید به ریاست «بنی گانتز»، وزیر جنگ فعلی رژیم صهیونیستی هم نمایندگان خودش را به این جلسه فرستاده است.

یک سخنگوی حزب یامینا گفت تیم‌های مذاکره‌کننده تمام شب مشغول گفت‌وگو در خصوص برنامه‌هایشان برای تشکیل کابینه ائتلافی بوده‌اند و به پیشرفت‌های چشمگیری دست پیدا کردند.

«یائیر لاپید» که از سوی رئیس رژیم صهیونیستی مأمور تشکیل کابینه شده تا ساعت ۲۳:۵۹ شامگاه چهارشنبه به وقت محلی فرصت دارد اعلام کند که قادر به تشکیل کابینه است؛ در غیر این صورت، مجوز اعطاشده به او به کنست بازخواهد گشت و هر یک از نمایندگان این مجلس، قادر به تشکیل کابینه ائتلافی به شرط برخورداری از حمایت ۶۱ نماینده خواهد بود.

کانال ۱۲ تلویزیون رژیم صهیونیستی جمعه گزارش داد «نفتالی بنت»، رئیس حزب یامینا و «یائیر لاپید»، رئیس حزب «یش عتید» با تشکیل کابینه ائتلافی موافقت کرده‌اند. در این توافق مقرر شده ابتدا بنت تا سپتامبر ۲۰۲۳ نخست‌وزیر شود و پس از آن لاپید تا نوامبر ۲۰۲۵ این سمت را به عهده بگیرد.

روزنامه جروزالم‌پست نوشته انتظار می‌رود مراسم تحلیف، ظرف ۱۰ روز پس از اعلام توافق این دو نفر در شب شنبه یا روز یکشنبه برگزار شود.

اواسط ماه پیش، رئیس رژیم صهیونیستی در پی ناکامی نتانیاهو در تشکیل کابینه «یائیر لاپید» را مأمور تشکیل کابینه کرد.

نتانیاهو بعد از چند هفته رایزنی با طرف‌های مختلف پیشنهادهای مختلفی از جمله استعفای موقت از سمتش را مطرح کرد اما این پیشنهادات به او کمکی برای عبور از مخالفت‌ها نکرد و او سرانجام در تشکیل کابینه شکست خورد.

نتانیاهو امیدوار بود رقیبانش هم نتوانند کابینه تشکیل دهند تا رژیم صهیونیستی مجبور به برگزاری پنجمین انتخابات از سال ۲۰۱۹ شود. چنین سناریویی او را که از ماه مه ۲۰۲۰ درگیر محاکمه در پرونده‌های فساد است را دست‌کم تا چند ماه دیگر در قدرت نگاه می‌داشت. 

«امانوئل نیون»، تحلیلگر مسائل سیاسی در تل‌آویو به وال‌استریت‌ژورنال گفت: «امیدواری او در حال حاضر ادامه همین روال است. او امیدوار است نه تنها انتخابات پنجم، بلکه انتخابات ششم و هفتم یا هشتم برگزار شود.»

نتانیاهو در تلاش برای ممانعت از امکان تشکیل ائتلاف مخالفان، به «گیدئون سعر» رئیس حزب امید جدید پیشنهاد داد کابینه‌ چرخشی سه‌جانبه تشکیل دهند که ابتدا سعر به مدت ۱۸ ماه نخست‌وزیر باشد و بعد از آن خود نتانیاهو به مدت دو سال و سرانجام نوبت به «نفتالی بنت» رئیس حزب «یامینا» برسد و تنها شش ماه در این سمت باشد. سعر این پیشنهاد را رد و اعلام کرده توافقی در کار نیست و آن‌ها خواستار خروج نتانیاهو از قدرت و جایگزین کردن او با فردی دیگر هستند.

نتانیاهو علاوه بر این، در آخرین تلاش‌ها برای جلوگیری از تشکیل کابینه مخالفان امروز (سه‌شنبه) با ارسال نامه‌ای به دفتر «رووین ریولین» رئیس رژیم صهیونیستی، ادعا کرده بود که «نفتالی بنت» نمی‌تواند در توافق چرخشی با «یائیر لاپید» به عنوان حضور داشته باشد.

استدلال تیم حقوقی نتانیاهو نیز این بود، به دلیل اینکه لاپید مأمور تشکیل کابینه است و اگر قرار است توافق نخست‌وزیری چرخشی بین آن دو حزب برای ائتلاف انجام شود، شخص لاپید باید ابتدا نخست‌وزیر شود نه بنت.

این تیر نتانیاهو هم به سنگ خورد و دفتر رئیس رژیم صهیونیستی، شکایت او را رد کرد.

1400-03-13
نوشته شده توسط عباس رجائی