, °

گوگل درایو، وان درایو یا DropBox؛ کدام یک از این سه سرویس ذخیره‌سازی ابری مناسب هستند؟

آیا دنبال یک سرویس ذخیره‌سازی ابری هستید؟ ما در این مقاله قصد داریم گوگل درایو، وان‌درایو و DropBox را با هم مقایسه کنیم.

بنیاد شهدای رجائی » تکنولوژی » گوگل درایو، وان درایو یا DropBox؛ کدام یک از این سه سرویس ذخیره‌سازی ابری مناسب هستند؟
گوگل درایو، وان درایو یا DropBox؛ کدام یک از این سه سرویس ذخیره‌سازی ابری مناسب هستند؟

آیا دنبال یک سرویس ذخیره‌سازی ابری هستید؟ ما در این مقاله قصد داریم گوگل درایو، وان‌درایو و DropBox را با هم مقایسه کنیم.

گوگل درایو، وان درایو یا DropBox؛ کدام یک از این سه سرویس ذخیره‌سازی ابری مناسب هستند؟

آیا دنبال یک سرویس ذخیره‌سازی ابری هستید؟ ما در این مقاله قصد داریم گوگل درایو، وان‌درایو و DropBox را با هم مقایسه کنیم.

هنگامی که قصد دارید فایل‌های خود را در فضای ابری ذخیره‌سازی کنید، گزینه‌های زیادی دردسترس قرار دارد. گوگل درایو، وان‌درایو و DropBox را می‌توان به‌عنوان محبوب‌ترین فضاهای ذخیره‌سازی ابری برای کاربران شخصی و سازمان‌های تجاری معرفی کرد، اما چگونه می‌توان بهترین سرویس‌ها را برای رفع نیاز کاربران به ذخیره‌سازی فایل‌ها تشخیص داد؟ در این مقاله قصد داریم مقایسه‌ای میان این سه فضای ذخیره‌سازی ابری داشته باشیم تا شما در انتخابتان، دچار خطا نشوید.

DropBox چیست؟

تصویری از منوی اصلی Dropbox

این فضای ذخیره‌سازی ابری را می‌توان به‌عنوان یک روش کاملا ایده‌ال و مستقل توصیف کرد که کاربران مختلف می‌توانند از آن استفاده کنند. بد نیست بدانید DropBox نسخه‌های مختلف دسکتاپ و موبایل را ارائه کرده که ادغام آسان با رایانه و تلفن‌های هوشمند، توانسته از آن یک فضای فوق‌العاده ذخیره‌سازی ابری بسازد.

لینک: DropBox

گوگل درایو (Google Drive) چیست؟

تصویری از منوی اصلی گوگل درایو

گوگل درایو را می‌توان یک راه‌حل ذخیره‌سازی ابری دانست که از نزدیک با جیمیل و تمام محصولات گوگل، مرتبط است. با گوگل درایو به تمام برنامه‌های گوگل دسترسی خواهید داشت. حتی می‌توانید فایل‌های پاورپوینت را به‌صورت مستقیم در فضای ابری گوگل درایو ویرایش کنید. همچنین سرویس گوگل درایو در دسکتاپ هم ارائه شده که به کاربران امکان همگام‌سازی فایل‌های مختلف در بین رایانه و فضای ابری را می‌دهد.

لینک: Google Drive

وان‌درایو (OneDrive) چیست؟

تصویری از منوی اصلی وان درایو

وان‌درایو یک فضای ذخیره‌سازی ابری بوده که توسط مایکروسافت ایجاد شده و به‌راحتی با سیستم‌عامل ویندوز و سایر برنامه‌های مایکروسافت، همگام‌سازی می‌شود. در حقیقت وان‌درایو این اجازه را به کاربران می‌دهد تا بتوانند اسناد و سایر فایل‌های مرتبط با آفیس را به‌صورت هم‌زمان، ویرایش یا اشتراک‌گذاری کنند. با اینکه وان‌درایو برای سیستم‌عامل iOS دردسترس قرار دارد، اما درحال‌حاضر کاربران لینوکس توانایی استفاده از آن را ندارند.

لینک: OneDrive

مقایسه مستقیم گوگل درایو، وان‌درایو و DropBox

برای اینکه بخواهید مناسب‌ترین فضای ذخیره‌سازی ابری را برای ذخیره‌سازی فایل‌های خود انتخاب کنید، باید نگاهی دقیق‌تر به ویژگی‌های اصلی تمام سیستم‌عامل‌ها داشته باشید؛ با ما همراه باشید.

هزینه‌ها؛ کدام یک ارزان‌تر هستند؟

DropBox در مقایسه با سایر سرویس‌های رقیب، یک نقطه ضعف دارد. در حقیقت DropBox هنگام ثبت نام، فقط ۲ گیگابایت فضای رایگان را در اختیارتان قرار خواهد داد و این در حالی‌ست که وان‌درایو، ۵ گیگابایت و گوگل درایو ۱۵ گیگابایت را ارائه می‌دهد. البته اگر بتوانید بازاریابی هم برای DropBox انجام دهید، ۵۰۰ مگابایت فضای ذخیره‌سازی به‌عنوان هدیه دریافت خواهید کرد، اما باید به یک بازاریاب تبدیل شوید.

در صورتی که شما نیازمند فضای ذخیره‌سازی بیشتری هستید، باید بدانید که هزینه ذخیره‌سازی میان DropBox و گوگل درایو، مشابه است. بااین‌حال، وان‌درایو در مقایسه با دو فضای ذخیره‌سازی دیگر، فضای بیشتری را در ازای مبلغ پرداختی ارائه خواهد کرد.

اشتراک‌گذاری فایل‌ها؛ هر سه عالی هستند

قابلیت اشتراک‌گذاری ساده فایل‌هایی که در فضای ابری ذخیره‌سازی کرده‌اید، یکی از ویژگی‌های اصلی سیستم‌عامل‌ها و فضاهای ذخیره‌سازی ابری به حساب می‌آید. هر سه فضای ذخیره‌سازی گوگل درایو، وان‌درایو یا DropBox از پیوندهای قابل قبولی استفاده می‌کنند که به سایر افراد، امکان دسترسی به فایل‌های مختلف را خواهد داد. البته توجه داشته باشید که امکان تنظیم سطوح مختلف امنیتی ازطریق هر کدام از پیوندها، متفاوت خواهد بود.

DropBox شامل گزینه اشتراک‌گذاری فایل‌ها با فرمت‌های مختلف بوده که کار شما را ساده‌تر می‌کند. شما می‌توانید لینک فایل را به‌صورت مستقیم به ایمیل یک همکار ارسال کنید که می‌تواند کپی و اشتراک‌گذاری شود.

با یک برنامه حرفه‌ای، شما می‌توانید از گزینه‌هایی برای قرار دادن تاریخ انقضاء به منظور اشتراک‌گذاری لینک‌ها استفاده کنید. همچنین می‌توانید رمزگذاری را هم برای دستیابی به فایل‌ها در نظر بگیرید؛ البته در این حالت باید رمزهای موردنظر را برای دستیابی سایر کاربران، دوستان یا همکارانتان در اختیارشان قرار دهید. همچنین یک صفحه اشتراک‌گذاری هم وجود دارد که می‌توانید تمام فایل‌های اشتراک‌گذاری شده را مشاهده کنید.

1399-04-02
نوشته شده توسط مهدی برزگری ساکی